Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Co se stane na Olympijských hrách v Londýně? A budou ty v roce 2026 jiné? - NaZemi
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
úterý, 03 červenec 2012 08:16

Co se stane na Olympijských hrách v Londýně? A budou ty v roce 2026 jiné?

Po Olympijských hrách v Londýně 2012 se evropská veřejnost začala zajímat o pracovní podmínky lidí v továrnách v zemích globálního Jihu. Nezávislé průzkumy totiž ukázaly, že téměř 75% dodavatelů olympijského vybavení a doplňkového sortimentu není schopno zaručit, že se jejich subdodavatelé z tzv. rozvojových zemí řídí mezinárodně uznanými lidskoprávními standardy. Zmíněná zjištění sklidila nemalý mediální ohlas a hlavní partner her, společnost Visa, ohlásila zrušení sponzorství OH.

Společenský tlak mimo jiné přiměl Evropskou komisi k přehodnocení podpory společensky odpovědného podnikání (CSR). V roce 2014 Evropská komise začala pracovat na návrzích zákonů vedoucích ke zlepšení pracovních podmínek v zemích globálního Jihu. Mezi návrhy bylo například pravidelné vydávání zprávy z nezávislých auditů, které měly být prováděny tzv. vícestrannými nezávislými iniciativami.

Navrhované legislativní změny se ale kvůli silnému vlivu byznys lobby nakonec na evropské úrovni nepodařilo prosadit. To se hodilo hlavně velkým nadnárodním společnostem, které vnímaly dobrovolnou společenskou odpovědnost firem především jako konkurenční výhodu v podobě dobře využitelného marketingového nástroje.

Nevládní organizace zatím dále trpělivě přesvědčovaly spotřebitele o negativních dopadech výroby zboží v zemích globálního Jihu „za každou cenu“ a hlasitě upozorňovaly na úskalí marketingové povahy CSR. V Evropě se tak postupně podařilo vytvořit silnou koalici občanské společnosti, která získávala značný vliv na spotřebitele a radila firmám, jak podnikat eticky zohledňovat lidská práva v celém dodavatelském řetězci. Střední a malé firmy sídlící v Evropě se chytily příležitosti a začaly spolupracovat s neziskovými organizacemi - masivně zaváděly opatření, která velcí hráči přehlíželi, a zaměřily se transparentnost pracovních podmínek ve svých dodavatelských řetězcích.

Během prvních pěti let řada středních a malých firem hrdě ohlásila narůst zisků, jejichž příčinou byl právě důraz na transparentnost a dodržování lidských a pracovních práv při výrobě zboží. Netransparentní CSR politika velkých firem se oproti tomu setkávala se stále závažnější kritikou, přičemž řada velkých značek se setkala se stagnací až poklesem svých zisků.

Zlom ve vývoji nastal v roce 2022, kdy se jeden z největších evropských výrobců sportovního oblečení a vybavení rozhodl připojit k aktivitám nevládní platformy a středních a malých evropských firem. Úplné odhalení jeho dodavatelských řetězců, přijmutí požadavků občanské společnosti a deklarovaná snaha zlepšit pracovní podmínky byly zprvu vnímány s nedůvěrou. To se ale během dvou let změnilo a několik dalších korporací dokonce následovalo tohoto sportovního giganta. Ten se dokonce stal oficiálním sponzorem a dodavatelem Olympijských her v roce 2026. V tomto roce se také podařilo znovu vzkřísit téma obchodních regulací a o rok později byla na půdě EU schválená legislativa, kterou se nepodařilo prosadit o 15 let dříve.

Akce na letních festivalech 2012

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás