Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 O fair trade - NaZemi
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596

O fair trade

Fair trade je způsob obchodu, který dává pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům v rozvojových zemích příležitost, aby se uživili vlastní prací za důstojných podmínek.

Jaký výrobek může být fairtradový?

DSC 0063

  •  káva, čaj, kakao
  • třtinový cukr, rýže
  • čerstvé i sušené ovoce, ořechy
  • výrobky z bavlny
  • sportovní míče a dětské hračky
  • řezané květiny
  • šperky a doplňky
  • mnoho dalších potravin i řemeslných produktů

 

BasketPři nákupu fairtradového výrobku má spotřebitel jistotu, že vznikl za podmínek hodných civilizované společnosti. Standardy pro fairtradovou výrobu a obchodování vznikají na půdě dvou mezinárodních organizací: Fairtrade International a World Fair Trade Organization, které obě sdružují jak zástupce obchodníků a spotřebitelů, tak zástupce samotných producentů.

Jak se pozná fair trade?

Fairtrade nove_jpg_male

Fairtradový výrobek se dá poznat nejlépe podle certifikační známky Fairtrade na obale výrobku. Jedná se o modrozelenou známku s nápisem FAIRTRADE, která osvědčuje, že výrobek splňuje všechny standardy organizace Fairtrade International. Více na info.fairtrade.net.

 

WFTOFairtradové produkty ale nejsou opatřeny certifikační známkou Fairtrade vždy. Certifikační známka Fairtrade vznikla až v roce 2002, fair trade samotný je ale mnohem starší. Proto najdeme také výrobky od tzv. tradičních fairtradových organizací, které nejsou certifikované podle standardů Fairtrade International. Tyto organizace se často označují jako 100% fairtradové, protože se věnují pouze systému fair trade a jsou členy Světové fairtradové organizace.

 

Příkladem tradičních organizací je například německá Gepa, rakouská EZA, britský Traidcraft apod. Takové výrobky se prodávají nejčastěji ve specializovaných fairtradových obchodech a poznáme je podle loga té které fairtradové organizace.

loga Gepa_EZA_TC

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás