Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Co je globální rozvojové vzdělávání? - NaZemi
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596

Co je globální rozvojové vzdělávání?

Vizí globálního rozvojového vzdělávání je dosáhnout udržitelného světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život podle svých představ.

Globální rozvojové vzdělávání je celoživotní vzdělávací proces, který:

  • přispívá k pochopení souvislostí mezi vlastním životem a životem lidí na celém světě,

  • usnadňuje porozumění ekonomickým, sociálním, politickým, environmentálním a kulturním procesům, které ovlivňují životy lidí,

  • rozvíjí dovednosti a podporuje hodnoty a postoje, které lidem umožňují aktivně se podílet na řešení lokálních i globálních problémů,

  • směřuje k přijetí spoluzodpovědnosti za vytváření světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život podle svých představ.

 Co GRV není

  • Globální rozvojové vzdělávání není propagací rozvojové spolupráce či jiných návodů ke změnám, které jako učitelé považujeme za dobré.

  • Globální rozvojové vzdělávání není, když dobrovolníci z "rozvinutých" zemí jezdí učit do "rozvojových" zemí v rámci projektů rozvojové spolupráce.

  • Globální rozvojové vzdělávání není pasivním učením o "rozvojových" zemích.

  • GRV není nová neokoloniální praktika upevňující nadřazenost postavení ekonomicky "rozvinutých" zemí a šíření jejich receptů a vidění světa.

  • GRV není podporou stereotypů o jiných národnostech a kulturách tím, že vyzdvihuje důležitost vnějších projevů dané kultury a nerozlišuje v nich jednotlivé lidi s jedinečnými kvalitami a perspektivami.


Kompletní nabídku Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi (vzdělávací programy pro žáky a studenty, semináře pro učitele, publikace, výstavy) si můžete stáhnout v pdf zde.

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

grv 300x100
stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás

grv 300x100