Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 V Německu byla udělena fairtradová cena diskontnímu řetězci Lidl - NaZemi
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
úterý, 03 duben 2012 17:42

V Německu byla udělena fairtradová cena diskontnímu řetězci Lidl

Německá organizace Transfair, národní zástupce Fairtrade International, udělila druhé místo při vyhlašování cen Fairtrade Awards 2012 diskontnímu řetězci Lidl. Jak se ale k tomuto ocenění staví ostatní?

Koncem března proběhlo vyhlašování německé soutěže Fairtrade Award 2012. Proč v katergorii "obchod" získal druhé místo právě maloobchodní řetězec Lidl, vysvětluje mluvčí organizace Transfair Claudia Brück tak, že Lidl zaujímá v prodeji fairtradových výrobků mezi maloobchodními řetězci přední místo díky své vlastní produktové řadě 12 výrobků s certifikací Fairtrade. 

Udělení této ceny právě Lidlu se však setkalo také s kritikou. Například zástupkyně německé nevládní organizace Oxfam Franziska Humbert uvádí, že Lidl sice několik fairtradových výrobků prodává, nicméně zároveň s tím prodává oblečení z Bangladéše nebo banány z Ekvádoru, které za férových nebo alespoň přijatelných podmínek vyrobené nebo vypěstované rozhodně nebyly. Humbert dále říká, že zavedení fairtradových výrobků v prodejnách Lidlu je jistě krokem správným směrem, nicméně Transfair by měl dobře rozmýšlet, jaké signály vysílá pro celý trh. 

My v NaZemi souhlasíme s tím, že udělení podobné ceny právě řetězci Lidl je minimálně sporné. A co si myslíte vy? Jaké je postavení maloobchodních řetězců v systému fair trade? Je možné označit za férovou celou společnost, když má v nabídce i fairtradové výrobky?

Diskutovat nejen na toto téma můžete například na facebookové stránce Podporuji fair trade.

Více informací k tématu také na:

stante-se-clenem-klubu-nazemi