Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Čokoláda s příběhem - NaZemi
 • Už 11 let hájíme důstojné pracovní podmínky ve světě

  Letos je to už 11 let, co prosazujeme globální rozvojové vzdělávání do škol, zasazujeme se o odpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propagujeme fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu.

 • NaZemi má vlastní kávu Fair Café

  Fair Café je prvotřídní směsí kvalitních káv, které pochází od fairtradových družstev drobných pěstitelů z Guatemaly, jižního Mexika a Konga.

 • Fairtradový obchod NaZemi

  V našem obchodě na Pekařské 22 v Brně nebo v e-shopu obchod.nazemi.cz můžete zakoupit produkty vyrobené podle pravidel systému fair trade. Provoz obchodu zajišťují dobrovolníci.

 • Za jakou cenu?

  Za jakých podmínek vzniklo vaše tričko nebo panenka pro vaše dítě? Jak nevinným ovocem je například banán?

 • Globální rozvojové vzdělávání

  Rozvíjíme vzdělávání, které přispívá k pochopení souvislostí mezi vlastním životem a životem lidí v jiných částech světa. Pomáháme pedagogům zapojovat globální témata do výuky.

Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
pátek, 22 listopad 2013 09:34

Čokoláda s příběhem

Slovo „kakao“ pochází z mayského výrazu označujícího „pokrm bohů“. Plody kakaovníku (asi osmimetrový stálezelený strom) jsou velké až 30 centimetrů, každý obsahuje obvykle 20–50 kakaových bobů. Čerstvé kakaové boby chutnají hořkokysele a aby získaly typickou kakaovou chuť, musejí se nejprve zpracovat – tedy fermentovat, usušit a upražit.
Kakaovník sice pochází původně z Ameriky, dnes se ale téměř tři čtvrtiny veškerého kakaa vypěstují v Africe. Nejvíce kakaa pochází z Pobřeží slonoviny, Indonésie a Ghany a právě kakao ze západoafrické Ghany, z tamního fairtradového družstva Kuapa Kokoo, je základem výborné čokolády Divine. Družstvo vzniklo již před 20 lety a sídlí ve městě Kumasi. V roce 1998 se družstvo stalo spoluvlastníkem britské společnosti vyrábějící čokoládu – Divine Chocolate. Kuapa Kokoo sdružuje kolem 65 000 členů z 1 400 vesnic a má komplexní program práce s pěstiteli: opravuje a staví školy, zřizuje studny, přispívá na studium nebo zajišťuje zdravotní péči. Dbá také na to, aby se při pěstování kakaa nezneužívala jinak stále tak běžná dětská práce.

Čokoláda Divine se zpracovává ve Velké Británii a do Česka ji dováží Obchod NaZemi, s. r. o. Veškerý zisk z prodeje zboží je určen na financování aktivit nevládní neziskové organizace NaZemi, která hájí důstojné pracovní podmínky ve světě. NaZemi propaguje fair trade, podporuje globální rozvojové vzdělávání ve školách i mimo ně a zasazuje se o zodpovědnost firem v jejich dodavatelských řetězcích.

Divine v několika variantách (např. extra hořká s malinami, s chilli, se zázvorem a pomerančem, mátová  nebo mléčná s karamelem a mořskou solí) si můžete spolu se širokým sortimentem dalšího fairtradového zboží zakoupit v brněnském dobrovolnickém obchodě na Pekařské 22 nebo v e-shopu obchod.nazemi.cz.

První tabulková čokoláda byla vyrobena v roce 1847 Angličanem Josephem Fryem. Roční úroda jednoho kakaovníku stačí přibližně na čtyři tabulky čokolády. Pro jakost čokolády je rozhodující poměr kakaové hmoty a cukru. Aby bylo možné nazvat cukrovinky čokoládovými, musí kakaová sušina tvořit alespoň 25 % celkové hmotnosti výrobku.

boby

Článek vyšel rovněž 20. listopadu 2013 v časopise 100+1.

10 let NaZemi

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

grv 300x100
stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás