Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Fairtrade zaručuje dostatečnou výkupní cenu - NaZemi
 • Už 11 let hájíme důstojné pracovní podmínky ve světě

  Letos je to už 11 let, co prosazujeme globální rozvojové vzdělávání do škol, zasazujeme se o odpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propagujeme fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu.

 • NaZemi má vlastní kávu Fair Café

  Fair Café je prvotřídní směsí kvalitních káv, které pochází od fairtradových družstev drobných pěstitelů z Guatemaly, jižního Mexika a Konga.

 • Fairtradový obchod NaZemi

  V našem obchodě na Pekařské 22 v Brně nebo v e-shopu obchod.nazemi.cz můžete zakoupit produkty vyrobené podle pravidel systému fair trade. Provoz obchodu zajišťují dobrovolníci.

 • Za jakou cenu?

  Za jakých podmínek vzniklo vaše tričko nebo panenka pro vaše dítě? Jak nevinným ovocem je například banán?

 • Globální rozvojové vzdělávání

  Rozvíjíme vzdělávání, které přispívá k pochopení souvislostí mezi vlastním životem a životem lidí v jiných částech světa. Pomáháme pedagogům zapojovat globální témata do výuky.

Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
pondělí, 16 prosinec 2013 10:42

Fairtrade zaručuje dostatečnou výkupní cenu

Ceny komodit na burze se mění. Pokud klesnou příliš nízko, hrozí pěstitelům, že budou nuceni prodávat svou kávu pod hranicí, za kterou je možné ji vypěstovat a svou prací se uživit. Proto v systému Fairtrade International existuje garantovaná minimální výkupní cena. Ta funguje jako záchranná síť, zvláště v posledních měsících, kdy ceny kávy klesají na velmi nízkou úroveň.
Ceny kávy na burze klesají a atakují hranici, za kterou je možné tyto komodity vypěstovat a svou prací se uživit. Na začátku listopadu 2013 káva arabika poklesla pod 1,10 dolaru (1). Pro pěstitele, kteří obchodují mimo systém fair trade to znamená, že jsou nuceni prodávat za velmi nízké ceny a často nepokryjí ani reálné náklady na vypěstování a důstojné životní podmínky. Pro pěstitele sdružené do fairtradových družstev naopak získává na důležitosti jedna z hlavních výhod certifikačního systému Fairtrade – garantovaná minimální výkupní cena.

vykupni ceny fairtrade s vysvetlivkami uprGarantovaná minimální výkupní cena je minimální cenou, kterou musí certifikovaný obchodník za zboží zaplatit pěstiteli. Jedná se o cenu, která pokrývá průměrné výrobní náklady, odpovídající životní úroveň a udržitelnou obživu pěstitelů. Pro pěstitele představuje silnou záchrannou síť v případě, že ceny komodity na trhu klesnou příliš nízko a pěstitelé by tak byli nuceni prodávat za ceny, ze kterých není možné se uživit. V případě, že je na burze tržní cena komodity naopak vyšší než garantovaná minimální cena, pak musí obchodník za výrobek zaplatit alespoň cenu tržní. K tomu dochází nejčastěji při celosvětově významném úbytku úrody, například z důvodu sucha nebo mrazu. U prané arabiky se minimální výkupní cena naposledy měnila v květnu 2011, kdy stoupla z 1,25 dolaru na 1,40 dolaru za libru kávy. Na stránkách Fairtrade International lze najít přesnou informaci, za jakou minimální cenu musí jednotlivé fairtradové komodity certifikovaný obchodník od certifikovaného pěstitelského družstva nakoupit.

minimalni cena pestitel kakaa upr„Být součástí fair trade je pro nás velkou výhodou, protože můžeme počítat s garancí minimální výkupní ceny, nezávislé na peněžních spekulacích. Dříve byla jediná možnost prodávat kávu pouze přes zprostředkovatele, nyní na prodeji spolupracujeme a můžeme využívat benefity dobré ceny a sociálního příplatku, díky kterému je investováno do sociálních projektů. Výhodou je pro nás také možnost předfinancování a dlouhodobost obchodních vztahů,“ popisuje výhody Eimar Valazquez Mazariegos z mexického fairtradového družstva ISMAM.

Certifikační systém Fairtrade stojí na standardech, které pravidelně definuje mezinárodní organizace Fairtrade International. Systém standardů je velmi propracovaný. Zaprvé existují obecné principy, které se týkají obchodování, drobných zemědělců, nájemních pracovníků, obchodníků atp. Zadruhé jsou stanoveny konkrétní standardy platné pro jednotlivé komodity. Za třetí existuje tabulka obsahující informaci o sociálním příplatku (Fairtrade Premium) a garantované minimální výkupní ceně (Fairtrade Minimum Price) u jednotlivých komodit.

Garantovaná minimální výkupní cena v systému certifikace Fairtrade bývá občas předmětem kritiky. Nebylo by lepší nechat výkupní ceny čistě na fungování trhu? Nízká výkupní cena by přece měla dát pěstiteli jasný signál, že o jeho produkt není na trhu zájem nebo jeho nadbytek. Trh by ho měl nutit k přechodu na pěstování jiného produktu, u kterého je poptávka vyšší. Přechod na jinou komoditu je ale většinou otázkou 2-4 let a to se tržní cena několikrát opět změní. Pokud je primárním zájmem udržitelná produkce a spravedlivá odměna pro pěstitele, pak je stanovování minimální výkupní ceny v současném nastavení mezinárodního obchodu zřejmě nejlepším možným řešením.

minimalni cena pytel kavy uprPro pěstitele znamená garantovaná minimální cena jednu z největších výhod certifikace Fairtrade a zásadní rozdíl v jejich životech. Nemusí se zadlužovat, mohou plánovat produkci a posílat děti do školy, uživí se vlastní prací. Druhou velkou výhodou je čerpání již zmíněného sociálního příplatku, o jehož využívání demokraticky rozhodují členové družstva a sami se rozhodují, zda ho využijí pro rozvoj obchodu, sociální nebo vzdělávací projekty.Stanislav Komínek

(1) http://zpravy.kurzy.cz/358445-kava-je-nejnize-od-roku-200810 let NaZemi

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

grv 300x100
stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás