Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Fair trade
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/views/latest/view.html.php on line 82 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
čtvrtek, 16 leden 2014 10:12
Pistácie, lískové a vlašské ořechy, mandle nebo kešu jsou oblíbené lahůdky, které rádi bezmyšlenkovitě, jeden za druhým, vkládáme do úst a přestat s tím nám činí potíž. Většina z těchto jader s k nám dováží z USA, z Evropy, z Gruzie nebo z Íránu. Výjimkou jsou kešu, jejichž cesta začíná nejčastěji v Africe nebo v Indii. Přestože kešu patří mezi dražší oříšky, ani farmáři ani zpracovatelé na něm nebohatnou –  jsou to totiž právě evropští prodejci, kdo ukořistí z výsledné prodejní ceny nejvíce.
středa, 15 leden 2014 14:16
Evropský parlament schválil 15. ledna směrnice, podle kterých bude možné ve veřejných zakázkách zohledňovat vedle ekonomických i sociální kritéria. Nové evropské směrnice k veřejnému zadávání tak potvrzují rozhodnutí Evropského soudního dvora z května 2012, podle nichž mohou být začleněna do vypisovaných veřejných zakázek etická kritéria. Členské státy mají pak dva roky na implementaci do vnitrostátních právních předpisů.
pondělí, 16 prosinec 2013 10:42
Ceny komodit na burze se mění. Pokud klesnou příliš nízko, hrozí pěstitelům, že budou nuceni prodávat svou kávu pod hranicí, za kterou je možné ji vypěstovat a svou prací se uživit. Proto v systému Fairtrade International existuje garantovaná minimální výkupní cena. Ta funguje jako záchranná síť, zvláště v posledních měsících, kdy ceny kávy klesají na velmi nízkou úroveň.
pátek, 22 listopad 2013 09:34
Slovo „kakao“ pochází z mayského výrazu označujícího „pokrm bohů“. Plody kakaovníku (asi osmimetrový stálezelený strom) jsou velké až 30 centimetrů, každý obsahuje obvykle 20–50 kakaových bobů. Čerstvé kakaové boby chutnají hořkokysele a aby získaly typickou kakaovou chuť, musejí se nejprve zpracovat – tedy fermentovat, usušit a upražit.
úterý, 22 říjen 2013 13:18
Markéta Nešporová navštívila během studijní stáže na tři měsíce Bangladéš. Podstatnou část praxe strávila se dvěma kamarádkami v komunitní textilní dílně Thanapara Swallows Development Society, která je členem Světové fairtradové organizace (WFTO). Přečtěte si její postřehy, jak je v této organizaci interně hodnoceno naplňování principů fair trade.
středa, 09 říjen 2013 12:22
Podle nedávno zveřejněné zprávy Mezinárodní organizace práce se od roku 2000 snížil počet pracujících dětí o 78 milionů. Stále však zůstává 168 milionů dětí, které musí pracovat. To představuje 11 % všech dětí na světě. Děje se tak i proto, že jejich rodiče nemohou svojí prací rodinu uživit. Děti, stejně jako dospělí, jsou nuceny pracovat v nedůstojných podmínkách, aby pro nás vyrobily zboží naší denní spotřeby. Spotřebitelé přitom už nyní mají řadu možností, jak nakupovat eticky.
pondělí, 16 září 2013 11:32
Českým firmám nabízíme dárkové balíčky s fairtradovými výrobky pro zaměstnance nebo obchodní partnery. Fairtradové balíčky jsou symbolem společenské odpovědnosti firmy a jsou ideální pozorností k Vánocům nebo při významných příležitostech.
středa, 21 srpen 2013 08:00
Nížiny, povodně a textilní průmysl, to jsou první asociace spojené s Bangladéšem. Tato jihoasijská země skutečně patří mezi hlavní výrobce textilu dostupného na českém trhu. Nedávno zřícená textilní továrna v Dháce připomněla pracovní podmínky, které v oděvním průmyslu panují. Mediální vlny okolo hrůzu nahánějících textilek ale ustaly a v bangladéšských sweatshopech se šije dál. Šije se ale i jinde – ve stáncích na ulici, doma i v komunitních dílnách. Všude tam se pokoušejí být alternativou k masové produkci v továrnách, postavit se k výrobě oděvů trochu jinak, lidštěji a férověji.
pondělí, 19 srpen 2013 13:36
Léto jsme se rozhodli využít na návštěvu naší partnerské pražírny v nizozemském Zwolle. Pražírna Mocca d'Or funguje již od roku 1930, nyní má 45 zaměstnanců a roční obrat 8,5 milionů eur. Pro nás je důležité, že je pražírna certifikovaná dle pravidel Fairtrade International. Necháváme si zde pražit naši vlastní fairtradovou kávu Fair Café. Během návštěvy nás provázel ředitel pražírny Wouter Jansen van Velsen a ukázal nám, jak se u nich káva praží.
středa, 17 červenec 2013 09:33
V květnu se šest dobrovolníků NaZemi vydalo do městečka Modica na Sicílii, které je proslulé výrobou čokolády: Kromě jiného se naučili ve fairtradovém družstvu Quétzal zpracovávat kakaové boby na čokoládu. Všechny závisláky na této pochoutce asi potěší informace, že vyrobit si vlastní čokoládu není zas tak velká věda! Kakaové boby přivezli na workshop přímo pěstitelé z Toga a Pobřeží slonoviny a všichni dohromady se učili jak surovinu zpracovat na čokoládu. Přečtěte si, jak si naši dobrovolníci s výrobou čokolády poradili a pokud si odněkud z cest přivezete kakaové boby, můžete si zkusit čokoládu sami vyrobit.
pátek, 14 červen 2013 09:34
Po dvouhodinové cestě po svazích andského pohoří nám řidič podává batohy ze své bílé terénní Toyoty, zamává a odjíždí. Je noc. Žádné veřejné osvětlení. Všude tma, jen měsíc lehce nasvěcuje velký dům z hliněných cihel. Ze zelených dveří nás s LEDkovou baterkou vítá usměvavý padesátník Amaro Chasquero Jaramillo, člen fairtradového družstva Cenfrocafé. Jsme natěšení, tři dny s ním budeme sklízet kávu.
středa, 15 květen 2013 13:00
Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích splnila požadavky mezinárodní kampaně a ke konci dubna obdržela titul Fairtradová fakulta. V Česku jde vůbec o první fakultu, které byl titul udělen. V polovině dubna rovněž prvních pět církevních sborů a jedno církevní zařízení získaly titul Fairtradový sbor, resp. Fairtradové církevní zařízení.

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás