Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Odpovědnost firem
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/views/latest/view.html.php on line 82 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
pondělí, 13 leden 2014 13:55
Od spuštění kampaně Za důstojnou mzdu pro pracující v oděvním průmyslu, kterou koordinuje organizace Clean Clothes Campaign podepsalo související petici přes 50 000 lidí, přičemž další podpisy stále přibývají.
pondělí, 13 leden 2014 13:45
Společnost Apple dlouhodobě čelí kritice v souvislosti s nevyhovujícími pracovními podmínkami v továrnách jejích dodavatelů, především Foxconnu. Před dvěma lety se proto Apple spojil s iniciativou Fair Labor Association (FLA), která se profiluje jako vícestranná iniciativa usilující o zlepšování pracovních podmínek. Společnosti Apple, která se veřejně zavázala ke zlepšení pracovních podmínek ve svých dodavatelských řetězcích, měla pomoci nastavit takové mechanismy, které by zamezily porušování lidských práv při výrobě.
pátek, 10 leden 2014 10:06
Generální stávka, kterou vyhlásily odbory C.CAWDU na 24. prosince, a následné demonstrace v Kambodži, jichž se účastnily desítky tisíc pracujících, bohužel přinesly oběti na životech. Pracující oprávněně požadovali navýšení minimální mzdy z dosavadních 80 na 160 dolarů za měsíc. Po útoku vojenské policie na demonstrující 3. ledna zemřeli nejméně čtyři pracující a přes 40 dalších demonstrujících bylo zraněno. Řada dalších byla brutálně zbita a minimálně 23 pracujících, především odborářů, bylo zatčeno a uvězněno. Veškeré demonstrace byly následně vládou zakázány.
pondělí, 16 prosinec 2013 09:54
Společnost H&M slíbila zajistit všem, kdo vytrábějí její oděvy, tzv. důstojnou mzdu. Jde o přelomový závazek, který je ale zároveň jen prvním krokem. Dalším by mohlo být například vyjasnění četných nekonkrétností příslušného programu.
pátek, 13 prosinec 2013 10:26
„25 tisíc lidí zaplatilo předem 325 eur za telefon, který nikdy předtím neviděli, od výrobce, který nikdy předtím telefon nevyrobil. To je významné sdělení pro férovou elektroniku a signál, že myšlenka férovější ekonomiky je pro lidi neuvěřitelně důležitá.“ Bas van Abel, zakladatel a ředitel Fairphone
V polovině listopadu se prodal poslední kus z 25 tisíc Fairphonů. Toto číslo je jenom kapka v oceánu mobilů, tabletů a dalších moderních technologií, které se kolem nás kupí. Fairphone se však nepochybně zapíše do historie. Měl by to být výkonný, stylový přístroj a zároveň i první krok směrem k telefonu zohledňujícímu etické a ekologické principy. Podívali jsme se proto na něj zblízka.
úterý, 10 prosinec 2013 11:30
Zamyslete se, kdo a jak na vás šije. Tato věta zněla dnes v centru Brna a zároveň ji vyšívala na šicím stroji umístěném uprostřed ulice Česká dívka v červeném trikotu na bílou látku. Tímto happeningem jsme dnes (na Mezinárodní den lidských práv) chtěli upozornit kolemjdoucí Brňany na skutečnost, že většina našeho oblečení se šije v asijských zemích za extrémních podmínek. Mezi zásadní problémy při výrobě oblečení patří vyplácení naprosto nedůstojných mezd, které lidem nestačí ani na pokrytí základních potřeb. A dále enormě dlouhá pracovní doba a nebezpečné pracovní prostředí.
pátek, 22 listopad 2013 13:45
Co se stane, když se oděvní firma rozhodne změnit na poslední chvíli svoji zakázku a v továrně, která pro tuto firmu šije, musí narychlo měnit například barvu riflí? Jak zabezpečit, aby byl negativní dopad na dělníky a dělnice v továrně co nejmenší? Aktivní můžeme být nejen jako spotřebitelé, ale také jako zaměstnanci nebo zaměstnankyně. K tomu nás pobízí nová iniciativa Wellmade.
pondělí, 21 říjen 2013 10:18
Čeští spotřebitelé stejně jako tisíce dalších po celé Evropě mají ode dneška možnost vyzvat pomocí petic oděvní firmy, aby platily pracujícím v oděvním průmyslu v Asii důstojnou mzdu a dbaly na bezpečné pracovní podmínky. Děje se tak v rámci právě spuštěné celoevropské kampaně Za důstojnou mzdu, kterou v České republice koordinuje naše nevládní nezisková organizace. Společně s aktivisty z 15 zemí požadujeme po oděvních značkách, aby vyplácely pracujícím mzdu, která jim umožní důstojný život.
středa, 17 červenec 2013 11:03
Po letech opadá nadšení z nepřeberné nabídky a akčních slev supermarketů a lidé čím dál raději chodí na farmářské trhy nebo nakupují přes internet. Alternativy hledají ale i zákonodárci, kteří se snaží zamezit tomu, aby obchodní řetězce nepřenášely rizika na druhé a nechovaly se ke svým dodavatelům vyděračským způsobem.
Autor fotografie: Clemens Vogelsang
středa, 17 červenec 2013 10:35
Aktuální výzkumná zpráva organizací SACOM, Clean Clothes Campaign, IHLO a War on Want upozorňuje na skutečnost, že v čínské provincii Guangdong, odkud pochází takřka polovina světové produkce džínsů, řada dodavatelských továren používá techniku pískování džínsů. A to i přes dobrovolný zákaz zmíněné techniky, který západní značky zveřejnily již před třemi lety.
středa, 17 červenec 2013 10:06
Výkonná rada, která byla zvolena po podpisu závazné smlouvy Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh a která je přímo odpovědná za rozpracování programu, představila 8. června plán zavedení smlouvy do praxe. Smlouvu zatím podepsalo přes 70 převážně evropských oděvních společností, zástupci mezinárodních i národních odborových svazů a představitelé nevládních organizací, které se dlouhodobě zabývají problematikou pracovních podmínek v zemích globálního Jihu. Cílem smlouvy je výrazné zlepšení pracovních podmínek v bangladéšském oděvním průmyslu. Většina amerických společností smlouvu odmítla podepsat.
úterý, 28 květen 2013 09:32
Zpráva zveřejněná serverem idnes.cz, že na místě nehody v komplexu Rana Plaza v Bangladéši šila také polská společnost LPP, se  potvrdila. Přestože představenstvo společnosti v březnu 2012 deklarovalo, že přijme etický kodex, zveřejní monitorující zprávu o stavu pracovních podmínek v továrnách svých dodavatelů a následně navrhne postup vedoucí k případnému zlepšení současného stavu pracovních standardů, dosud se tak nestalo. LPP také nepodepsala závaznou dohodu, ke které se připojila řada především evropských oděvních společností. Tragédie v Savaru by proto měla být posledním impulsem, aby LPP přijala odpovědnost za zdraví a životy lidí, kteří se podílejí na výrobě jejich zboží.

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás