Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Smrtící pískování džínsů pokračuje i přes deklarované zákazy oděvních značek - NaZemi
 • Už 11 let hájíme důstojné pracovní podmínky ve světě

  Letos je to už 11 let, co prosazujeme globální rozvojové vzdělávání do škol, zasazujeme se o odpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propagujeme fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu.

 • NaZemi má vlastní kávu Fair Café

  Fair Café je prvotřídní směsí kvalitních káv, které pochází od fairtradových družstev drobných pěstitelů z Guatemaly, jižního Mexika a Konga.

 • Fairtradový obchod NaZemi

  V našem obchodě na Pekařské 22 v Brně nebo v e-shopu obchod.nazemi.cz můžete zakoupit produkty vyrobené podle pravidel systému fair trade. Provoz obchodu zajišťují dobrovolníci.

 • Za jakou cenu?

  Za jakých podmínek vzniklo vaše tričko nebo panenka pro vaše dítě? Jak nevinným ovocem je například banán?

 • Globální rozvojové vzdělávání

  Rozvíjíme vzdělávání, které přispívá k pochopení souvislostí mezi vlastním životem a životem lidí v jiných částech světa. Pomáháme pedagogům zapojovat globální témata do výuky.

Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
středa, 17 červenec 2013 10:35

Smrtící pískování džínsů pokračuje i přes deklarované zákazy oděvních značek

Aktuální výzkumná zpráva organizací SACOM, Clean Clothes Campaign, IHLO a War on Want upozorňuje na skutečnost, že v čínské provincii Guangdong, odkud pochází takřka polovina světové produkce džínsů, řada dodavatelských továren používá techniku pískování džínsů. A to i přes dobrovolný zákaz zmíněné techniky, který západní značky zveřejnily již před třemi lety.
Pískování přitom prokazatelně vede k onemocnění plic, tzv. silikóze. Přestože tomuto neléčitelnému onemocnění podlehlo již ohromné množství pracujících na celém světě, další jsou jeho smrtelným následkům nadále vystavováni. Jedna z dělnic situaci v továrně popsala následovně: „Náš pracovní úsek je plný černého prachu a teplota je tak vysoká, že se nedá téměř dýchat. Mám pocit, jako bych pracovala v uhelném dole.“

Zpráva také poukazuje na skutečnost, že v továrnách se používají i další nebezpečné techniky k úpravě látek, aby se dosáhlo „módního“ obnošeného vzhledu džín. Problematické jsou chemické postřiky, aplikace bělidel či využití manganistanu draselného, a to bez adekvátního proškolení zaměstnanců továren. Běžnou součástí praxe jsou i chybějící ochranné pomůcky, které by mohly předejít alespoň částečně závažným zdravotním následkům.

Zaměstnanci jsou v těchto podmínkách běžně nuceni pracovat až 15 hodin denně, aby splnili předepsané plány. Za svoji práci obdrží minimální mzdu ve výši 1 100 juanů (cca 3 350 korun) měsíčně.

Experti a aktivisté proto znovu požadují závazný globální zákaz pískování v oděvním průmyslu a zároveň i zlepšení ochrany pracujících v souvislosti se všemi dalšími nebezpečnými metodami povrchové úpravy látek.

Dominique Muller, jedna z autorek zprávy z Clean Clothes Campaign se k problému vyjadřuje pregnantně: „Pouze úplný zákaz pískování představuje řešení. Navzdory slibům oděvních značek je tato smrtící technika stále hojně využívaná. Je tedy zřejmé, že dobrovolné závazky nejsou sto ochránit pracující. Značky opět zklamaly, protože nenabídly bezpečné alternativní postupy, které pro pracující nepředstavují zbytečné riziko.“

Další informace:
Film – Distressed Jeans by Distressed Workers
NaZemi – Známé oděvní značky stále prodávají džínsy, které zabíjí
CCC – Breathless for Blue Jeans
CCC – Campaigners demand an end to sandblasting

Pokud se rozhodnete podpořit petici podporující nerovný boj pracujících za svá práva, tak jako my v NaZemi, můžete tak učinit prostřednictvím organizace SACOM. Předem děkujeme!

10 let NaZemi

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

grv 300x100
stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás