Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Společnost Apple stále není schopna zaručit vyhovující pracovní podmínky - NaZemi
 • Už 11 let hájíme důstojné pracovní podmínky ve světě

  Letos je to už 11 let, co prosazujeme globální rozvojové vzdělávání do škol, zasazujeme se o odpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propagujeme fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu.

 • NaZemi má vlastní kávu Fair Café

  Fair Café je prvotřídní směsí kvalitních káv, které pochází od fairtradových družstev drobných pěstitelů z Guatemaly, jižního Mexika a Konga.

 • Fairtradový obchod NaZemi

  V našem obchodě na Pekařské 22 v Brně nebo v e-shopu obchod.nazemi.cz můžete zakoupit produkty vyrobené podle pravidel systému fair trade. Provoz obchodu zajišťují dobrovolníci.

 • Za jakou cenu?

  Za jakých podmínek vzniklo vaše tričko nebo panenka pro vaše dítě? Jak nevinným ovocem je například banán?

 • Globální rozvojové vzdělávání

  Rozvíjíme vzdělávání, které přispívá k pochopení souvislostí mezi vlastním životem a životem lidí v jiných částech světa. Pomáháme pedagogům zapojovat globální témata do výuky.

Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
pondělí, 13 leden 2014 13:45

Společnost Apple stále není schopna zaručit vyhovující pracovní podmínky

Společnost Apple dlouhodobě čelí kritice v souvislosti s nevyhovujícími pracovními podmínkami v továrnách jejích dodavatelů, především Foxconnu. Před dvěma lety se proto Apple spojil s iniciativou Fair Labor Association (FLA), která se profiluje jako vícestranná iniciativa usilující o zlepšování pracovních podmínek. Společnosti Apple, která se veřejně zavázala ke zlepšení pracovních podmínek ve svých dodavatelských řetězcích, měla pomoci nastavit takové mechanismy, které by zamezily porušování lidských práv při výrobě.
V prosinci FLA vydala třetí a poslední podrobný report (Foxconn Verification Status Report) z továren Foxconnu, kde uvádí, že se podařilo implementovat 98,8 % všech navržených korektivních opatření. Podle organizací GoodElectronics, makeITfair a Germanwatch se ale ve skutečnosti podařilo docílit pouze dílčích zlepšení (v oblasti bezpečnosti, zdravotních opatření a délky pracovní doby). Zásadní problémy ale bohužel stále přetrvávají a Applu se nepodařilo naplnit vlastní závazky. Na základě zjištění výše zmíněných organizací Apple a Foxconn selhávají především v těchto oblastech:
 • Pracovní doba

Apple a Foxconn se zavázaly, že do července 2013 bude pracovní doba plně v souladu s čínskými zákony. Navzdory tomuto závazku FLA ve svém posledním reportu uvádí, že v továrně Longhua (Shenzen) pracuje 67 % dělníků více, než je zákonem povoleno (36 hodin přesčasů za měsíc). V továrně Guanlan (Shenzen) pracuje nad rámec povolených přesčasů 56 % dělníků. Během průzkumu, který probíhal od března do října 2013, vyšlo najevo, že dělníci běžně pracují více než 60 hodin přesčas. Největším problémem zůstávají období nejvyšší produkce (červenec až říjen), kdy pracuje až 80 % dělníků nad rámec povolených přesčasů.

 • Mzdy
Přestože byl přislíben nárůst mezd jako kompenzace za omezení extrémně dlouhých přesčasů, FLA se ve svých reportech k problému vůbec nevyjadřuje.
Výzkum zaměřený na living wage (důstojnou mzdu)
Přestože FLA slíbila, že zajistí výzkumy (města Shenzhen a Chengdu) na základě kterých lze určit náklady na život a výši důstojné mzdy, ve svých reportech tento výzkum vůbec nezmiňuje.
 • Zastoupení pracujících
Dalším slibem Applu bylo vytvoření skutečné reprezentace pracujících, která není, jak je v Číně běžné, v područí jediné oficiální odborové asociace, která hájí spíše zájmy zaměstnavatele, než zájmy dělníků. K vytvoření nezávislých odborů bohužel také nedošlo.
 • Nezaplacené přesčasy
Apple a Foxconn se zavázaly v dohodě s FLA, že všem pracujícím bude zpětně kompenzovat neproplacené přesčasy. FLA se ve svém reportu k tomuto tématu rovněž nevyjadřuje.
 • Továrny, které nevlastní Foxconn
Apple se zavázal, že podobné inspekce jako ve Foxconnu proběhnou i v továrnách Quanta a Pegatron, které dodávají více než 90 % své produkce Applu. FLA ale nikdy nezveřejnila reporty týkající se těchto továren.

Nedostatečná diskuze relevantních stakeholderů situaci pak dále komplikuje. FLA dlouhodobě nespolupracuje s odborovými či nevládními organizacemi, které disponují potřebnou expertízou v souvislosti s výrobou elektroniky. Jejím představitelům se proto nepodařilo započít efektivní dialog s čínskými ani mezinárodními odbory, který je v kontextu pozitivních změn jedním z nejpodstatnějších faktorů. Apple se dlouhodobě brání jakémukoliv smysluplnému dialogu, který se týká nepříjemných problémů v subdodavatelských továrnách (pracovní doba, living wage, nákupní praktiky – výkupní ceny, dodací termíny).

Další informace:
NaZemi: Případ Apple – dlouho očekávaná zpráva z auditu ve Foxconnu potvrzuje kritiku nevládních organizací
NaZemi: Jde Applu skutečně o zlepšení pracovních podmínek v dodavatelských továrnách?
GoodElectronics: Will Apple turn over a new leaf when it joins the Fair Labor Association?
GoodElectronic: GoodElectronics public statement re. Apple's 2013 Supplier Responsibility report
China Labor Watch: Beyond Foxconn: Deplorable Working Conditions Characterize Apple's entire Supply Chain


Obrázek k článku: zdroj SOMO

10 let NaZemi

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

grv 300x100
stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás