Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Kampaň Za důstojnou mzdu - NaZemi
LivingWage fialova 636naWeb
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596

Kampaň Za důstojnou mzdu

Konec výmluv – plaťte pracujícím důstojnou mzdu

Většina oblečení se vyrábí v zemích globálního Jihu, především v Asii. Světové oděvní společnosti se těší ohromným ziskům, ale zaměstnanci v jejich dodavatelských továrnách neustále čelí chudobě a žijí v nedůstojných podmínkách. Přestože prodej oděvů dynamicky roste, situace pracujících se nelepší.
Věříme, že pracující v oděvním průmyslu by měli dostávat takovou mzdu, ze které je možné vyžít. Protože mít práci, by mělo také znamenat schopnost zajistit důstojný život nejen pro sebe, ale také pro svou rodinu.

Co je to důstojná mzda?


Důstojná mzda (living wage) je příjem za běžnou pracovní dobu (max. 48 hodin za týden), který poskytne pracujícím a jejich rodinám dostatek finančních prostředků potřebných k naplnění základních životních potřeb a umožní jim žít důstojným životem.

Co požadujeme?


Požadujeme aby:
•    Oděvní značky a společnosti přijaly odpovědnost a podnikly konkrétní kroky, které zajistí vyplácení důstojné mzdy pracujícím v rámci jejich dodavatelských řetězců.
•    Národní vlády v zemích, kde se oděvy vyrábějí, stanovily minimální mzdu na úrovni mzdy důstojné.
•    Evropské vlády zavedly předpisy zajišťující, že oděvní společnosti budou odpovědné za dopady na životy pracujících v jejich dodavatelských řetězcích, což zahrnuje i dodržování práva na důstojnou mzdu.

K petici za důstojnou mzdu se můžete připojit zde.

Kampaň Za důstojnou mzdu je celoevropská aktivita koordinovaná organizací Clean Clothes Campaign a probíhá v rámci dlouhodobé kampaně Ušili to na nás!

V týdnu od 21. do 25. října probíhá po celé Evropě v rámci této kampaně tzv. Akční týden, kdy se bude konat celá řada přednášek či jiných veřejných akcí. Na mapu s přehledem zapojených zemí a rámcovým programem se můžete podívat zde. V České republice proběhne ve středu 23. října v Centru Syřiště v Brně přednáška a seminář o living wage.