Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 410 Tiskové zprávy - NaZemi
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596 Warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web5/web/components/com_k2/models/item.php on line 596
Praha, 15. ledna 2014 – Evropský parlament dnes schválil směrnice, podle kterých bude možné ve veřejných zakázkách zohledňovat vedle ekonomických i sociální kritéria. Nové evropské směrnice k veřejnému zadávání tak potvrzují rozhodnutí Evropského soudního dvora z května 2012, podle nichž mohou být začleněna do vypisovaných veřejných zakázek etická kritéria. Členské státy mají pak dva roky na implementaci do vnitrostátních právních předpisů.
Brno, 10. prosince 2013 – Zamyslete se, kdo a jak na vás šije. Tato věta zněla dnes v centru Brna a zároveň ji vyšívala na šicím stroji umístěném uprostřed ulice Česká dívka v červeném trikotu na bílou látku. Mladí aktivisté tak chtěli na Mezinárodní den lidských práv upozornit kolemjdoucí Brňany na skutečnost, že většina našeho oblečení se šije v asijských zemích za extrémních podmínek. Mezi zásadní problémy při výrobě oblečení patří vyplácení naprosto nedůstojných mezd, které lidem nestačí ani na pokrytí základních potřeb. A dále enormě dlouhá pracovní doba a nebezpečné pracovní prostředí.
Praha, 21. října 2013 – Čeští spotřebitelé stejně jako tisíce dalších po celé Evropě mají ode dneška možnost vyzvat pomocí petic či reklamací oděvní firmy, aby platily pracujícím v oděvním průmyslu v Asii důstojnou mzdu a dbaly na bezpečné pracovní podmínky. Děje se tak v rámci právě spuštěné celoevropské kampaně Za důstojnou mzdu, kterou v České republice koordinuje nevládní nezisková organizace NaZemi. Aktivisté v 15 zemích požadují po oděvních značkách, aby vyplácely pracujícím mzdu, která jim umožní důstojný život.
Praha, 4. října 2013 – Podle právě zveřejněné zprávy Mezinárodní organizace práce se od roku 2000 snížil počet pracujících dětí o 78 milionů. Stále však zůstává 168 milionů dětí, které musí pracovat. To představuje 11 % všech dětí na světě. Děje se tak i proto, že jejich rodiče nemohou svojí prací rodinu uživit. Děti, stejně jako dospělí, jsou nuceny pracovat v nedůstojných podmínkách, aby pro nás vyrobily zboží naší denní spotřeby. Spotřebitelé přitom už nyní mají řadu možností, jak nakupovat eticky. Na tyto souvislosti upozorňuje Světový den důstojné práce, který si připomeneme v pondělí 7. října.
Brno, 23. září 2013 – Zapojit instituce a obchodníky v okolí ulice Kounicovy do veřejného života.  Uspořádat turnaj v pétanque mezi obyvateli dvou sousedících ulic. Oživit „zapomenutý“ park nebo se prostě jen seznámit se sousedy. Takové plány má na sobotu 28. září několik neziskových organizací sídlících v Centru Syřiště. Zváni jsou všichni Brňáci, ale zejména lidé z okolí, kde centrum sídlí. Na programu jsou hudební a taneční vystoupení, pro děti je připraven dětský koutek.
Praha, 23. května – Prozkoumávat v bezpečném prostředí fiktivního příběhu globální témata jakými jsou například světový obchod, vzájemná odlišnost či potravinová bezpečnost. To je směr, který se bude na podzim letošního roku pilotovat ve čtyřech českých školách. Pedagogové těchto škol se již nyní připravují na práci s Global Storylines, metodikou globálních příběhů, která vznikla ve Skotsku. Další školy mají možnost přihlásit se do druhého ročníku, jenž bude spuštěn na konci ledna 2014. Výuku příběhem do českého prostředí uvádí Centrum globálního rozvojového vzdělávání NaZemi ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.
Brno, 11. května 2013 – Téměř 80 lidí dnes v Brně navzdory deštivému počasí společně veřejně posnídalo fairtradové a lokální potraviny. Vyjdářili tak podporu produktům, při jejichž výrobě byl brán ohled na lidská práva, životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Brno se tak připojilo k dalším 86 českým městům, kde se formou veřejného pikniku slavil Světový den pro fair trade. V České republice snídalo 2 800 lidí.
Praha, 11. května 2013 – Až 2 800 lidí dnes navzdory deštivému počasí společně veřejně posnídalo fairtradové a lokální potraviny. Vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě byl brán ohled na lidská práva, životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Stalo se tak na Světový den pro fair trade, který se druhou květnovou sobotu slaví již desátým rokem po celém světě. Veřejný piknik Férová snídaně va vašem městě proběhl v ČR již potřetí. Zájem o tento způsob oslav rok od roku roste. Zatímco v roce 2011 se snídalo na podporu fair trade ve 41 městech, v roce 2012 už v 57 a letos dokonce v 87.
Praha, 9. května 2013 – V sobotu 11. května se uskuteční již třetí ročník happeningu Férová snídaně ve vašem městě. Na akci se sejdou příznivci fair trade, aby společně na veřejném místě posnídali  fairtradové a lokální potraviny. Vyjádří tak podporu produktům, při jejichž výrobě byl brán ohled na lidská práva, životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Připojí se tak ke statisícům lidí po celém světě, kteří tento den slaví Světový den pro fair trade. Zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala ve 41 městech, v roce 2012 to bylo již v 57 a letos proběhne ve více než 80 městech.
Praha, 25. března 2013 – Nejnovější reklamní kampaň společnosti H&M „Více udržitelné módy“, která právě probíhá i v ČR, je v ostrém rozporu s reálnými pracovními podmínkami v asijských dodavatelských továrnách, v nichž si H&M svoji výrobu zadává. Například v Kambodži od roku 2010 zkolabovalo při práci v továrnách až 2 400 dělnic. Dělníkům a dělnicím jsou vypláceny tak nízké mzdy, že jim nestačí ani na základní potraviny. V důsledku nedostatečného příjmu kalorií pak trpí podvýživou. Organizace Clean Clothes Campaign společně s českou nevládní organizací NaZemi proto vyzývají spotřebitele, aby se připojili k petici adresované H&M. Cílem výzvy je, aby módní značky přistoupily na požadavek vyplácení tzv. „living wage“, mzdy která by dostatečně pokryla základní životní potřeby.
Strana 1 z 4

Informační servis NaZemi

Chcete dostávat informace o našich akcích a aktuálním dění? 

Zajímají Vás informace o činnosti a nabídce Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi?

stante-se-clenem-klubu-nazemi

Sledujte nás